FAQ

Szkło kominkowe

1. Jak odporne na temperaturę jest szkło kominkowe firmy Temprix i czy wystarczy do mojego kominka ?
2. Jak działa szkło samoczyszczące ?
3. Czy szyba jast opiłowana, czy krawędzie są łamane ?
4. Czy potrzebuję nową uszczelkę do mojej szyby w kominku ?
5. Jak prawidłowo zmierzyć moją szybę i jak dokładny musi być mój pomiar ?
6. Czy instalacja szyby kominkowej w kominku jest skomplikowana ?
7. Dlaczeg szkło kominkowe firmy Temprix jest lepsze od zwykłego szkła do okien ?


Podstawy kominkowe

1. Jaką obróbkę krawędzi mają podstawy kominkowe ?
2. Czy macie wielopłaszczyznowe cięcie w ofercie/programie ?
3. Jak prawidłowo zamontować sznur uszczelniający ?
4. Czy mogę zakupić tylko uszczelkę ?
5. Czy wykonujecie podstawy na zamówienie / życzenie ?


Logistyka

1. Jak szybko możecie dostarczyć towar ?
2. Czy wysyłacie również poza Polskę ?
3. Czy dostarczacie za pobraniem czy na rachunek ?
4. Czy możemy odebrać towar osobiście ?
5. Gdzie są wasze salony wystawowe ?


Szkło kominkowe

1. Jak odporne na temperaturę jest szkło kominkowe firmy Temprix i czy wystarczy do mojego kominka ?

Ogólnie dostępny piec kominkowy osiąga rzadko maksymalną temperaturę komory spalania 600°C, temperatura na szybie jest zwykle dużo mniejsza. Nasze szyby mają taki wysoki współczynnik bezpieczeństwa, że nie ma zagrożenia przy pełnej wydajności. Przetestowaliśmy nasze szkło. Nasze szyby są odporne do temperatury 900°C.


2. Jak funkcjonuje szkło samoczyszczące ?

Nasza samoczyszcząca szyba kominkowa jest jednostronnie pokryta warstwą tlenku metalu. Warstwa ta jest dla oka ludzkiego niewidoczna i nie ma wpływu na wygląd Pańskiego kominka. Przy pomocy powłoki odbija się ponownie określony obszar długofalowego promieniowania IR na wewnętrznej stronie szyby przez to wewnętrzna strona szyby rozgrzewa się o 25% więcej niż ogolnie dostępna szyba kominkowa i wpływa tak na dużo lepsze spalanie. Lepsze spalanie skutkuje tym, że sadza spalona zostaje do końca. Efekt ten nazywa się efektem pyrolizy. Przy dostawie zewnętrzna strona szyby jest oznakowana, powłokę należy pokazać na zewnątrz. Jeśli chcesz sprawdzić, czy rzeczywiście jest powłoka na szybie - nie ma problemu, powłoka przewodzi prąd elektryczny i przy pomocy ohmomierza może być zidentyfikowana. Żywotność powłoki jest identyczna jak żywotność szyby. Szyb kominkowych samoczyszczących nie poleca się do wkładów kominkowych z płaszczem wodnym. Drewno do palenia przy szybie samoczyszczącej powinno być suche i co najmniej rok przesezonowane.


3. Czy możecie wykonać otwory i wycięcia w szybach kominkowych ?

Bardzo chętnie, proszę zapytać o propozycje dla Pańskiej szyby, cena na szyby na życzenie jest nieznacznie wyższa. Szkic a nawet rysunek są przy wycenie bardzo pomocne.


4. Czy szyba jest opiłowana, czy krawędzie są łamane ?

Wszystkie przez nas wysyłane szyby są czysto oszlifowane, nawet polerowane. Nie ma ryzyka skaleczenia, ponieważ wszystkie nasze szyby dodatkowo przed wysyłką pojedynczo przechodzą badania jakości wykonania.


5. Czy potrzebuję nową uszczelkę do mojej szyby od pieca ?

Tak, po pewnym okresie używania wypalają się uszczelki kominkowe. Materiał staje się mniej elastyczny. Przy nowej instalacji zużytej uszczelki przyjmuje się, że kruszące się włókna łamią się i umożliwiają cyrkulację powietrza.W tych miejscach Państwa kominek ciągnie powietrze z zewnątrz.Zimniejsze powietrze z zewnątrz wychładza spalanie, co powoduje masywne osadzanie sadzy i szkło kominkowe szybciej staje się czarne. Polecamy sprawdzanie uszczelki Pańskich drzwi kominkowych co dwa lata i w razie potrzeby jej wymianę.


6. Jak wymierzę prawidłowo moją szybę i jak dokładny musi być jej wymiar ?

Aby wymierzyć szybę kominkową, należy ją wymontować i położyć na płaskiej powieżchni np na stole. Ogólnie dostępną linijką można ustalić rzetelne wartości. Nie chodzi o ostatnią dziesiątą milimetra, ponieważ przy instalacji uszczelka działa zawsze wyrównująco. Chociaż dokładny pomiar gwarantuje także dokonały wynik. Prosimy podawać wszystkie Państwa wymiary możliwie zawsze w milimetrach.


7. Czy instalacja szyby kominkowej w kominku jest skomplikowana ?

Nie, szyba kominkowa da się najczęściej bez wysiłku zdemontować i ponownie nową zamontować. Warto podkreślić, że szyba po zainstalowaniu musi dobrze uszczelnić drzwi kominkowe. Wybór wysokiej jakości uszczelek znajdą Państwo na naszej stronie internetowej. Chociaż szkło kominkowe nie może być za mocno przykręcone, powinno się po zainstalowaniu jeszcze nieznacznie poruszać. Uzasadnieniem tego jest to, że stal drzwiczek szybciej się rozszerza niż szyba kominkowa,bardzo mocno osadzona szyba mogłaby pęknąć.Również między blachami, które służą jako wsporniki szyby, i szybą należy zainstalować trochę uszczelki jako podstawę, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu między stalą a szkłem. Specjalny serwis firmy Temprix to wymiana szyb kominkowych w naszym zakładzie, to do nas wyślijcie drzwi po prostu. Serwis obejmuje:
Precyzyjny pomiar szyby
Sprawdzenie drzwi pod kątem możliwych pęknięć
Czyszczenie powierzchni uszczelniających
Instalacja materiału uszczelniającego
Montaż nowej szyby.

Zapytaj nas o kompletny asortyment do montażu swojej szyby kominkowej.


8. Dlaczego szkło kominkowe firmy Temprix jest lepsze od zwykłego szkła okiennego ?

Ostrożnie: Proszę nie używać normalnego szkła okiennego jako szyby kominkowej. Szkło okienne pęka i może ono spowodować poważne szkody. Szkło okienne może nie poradzić sobie z różnicami temperatur pieca. Zainstalowanie szkła okiennego w kominku jest rażącym zaniedbaniem. Przez nas stosowane wysokiej jakości materiały bazowe są zaprojektowane do stosowania w wysokich temperaturach. Wyglądają wprawdzie jak szkło, radzą sobie ze zmianami temperatur i są wielokrotnie lepsze niż ogólnodostępne szkło.


Podstawy kominkowe

Na podłogach palnych zalecana jest ognioodporna podstawa, która na stronę przynajmniej 30cm i do przodu przynajmniej 50cm nad paleniskiem musi wystawać. W celu zachowania bezpieczeństwa w obrębie promieniowania szyby paleniska musi być zachowany minimum 80cm odstęp od wszystkich palnych i wrażliwych na ciepło materiałów jak sofa, zasłony itp. Poza obszar promieniowania na stronach i z tyłu pieca minimalny odstęp to od 20cm.
Temprix radzi porozmawiać z kompetentnym kominiarzem. Udzieli on rady na temat odpowiednich przepisów budowlanych, udzieli homologacji i przeprowadzi kontrolę.

 

1. Jakiej obróbce krawędzi są poddane podstawy kominkowe ?


W zasadzie wszystkie nasze podstawy pieców mają staranną krawędź w kształcie C, która dodatkowo są precyzyjnie oszlifowane i wypolerowane. Krawędź w kształcie C ma więcej zalet niż normalna. Przy wejściu jest podstawa z C-krawędzią dużo przyjemniejsza niż z prostą krawędzią, ponieważ nie ma ostrokątnych krawędzi.
Nasze uszczelki są dla C-krawędzi opracowywane i stale optymalizowane, na podstawie doświadczenia osiąga się tylko z C-krawędzią bezkompromisową funkcję uszczelki.


2. Czy macie wielopłaszczyznowe cięcie w ofercie ?

Nie zdecydowaliśmy się na ten wariant obróbki krawędzi. Wielopłaszczyznowe cięcie zwęża właściwą grubość szyby do 3mm. Przy tak cienkiej krawędzi fachowiec nie mówi już o ESG-bezpieczeństwie szkła. Ponieważ właśnie przy wejściu krawędzie podstawy kominka są obciążone, istnieje ukryte, podwyższone niebezpieczeństwo złamania. Na podsawie naszego wieloletniego doświadczenia możemy Państwu najgoręcej polecić C-krawędź.


3. Jak prawidłowo zamontować uszczelkę ?

Do każdej uszczelki dołączona jest instrukcja montażu. Również na stronie internetowej znajduje się instrukcja. Montaż jest bardzo prosty.


4. Czy mogę indywidualnie zakupić uszczelkę ?

Bardzo proszę,można ją znaleźć na naszej stronie internetowej pod hasłem: uszczelki.


5. Czy wykonujecie też podstawy na zamówienie ?

Używane przez nas materiały, takie jak szkło, stal i aluminium mogą być również obrobione na zamówienie. Otwory, cięcia albo szcególne formy należą u nas do codziennych operacji. Na końcu przeglądu naszych podstaw kominkowych znajduje siąę kilka pomocniczych rysunków, które powinny umożliwić Państwu zamówienie podstawy na życzenie. Na wypadek gdyby te rysunki były niewystarczające, w każdej chwili jesteśmy gotowi wykonać podstawę w oparciu o szkic lub rysunek.


Logistyka

1. Jak szybko dostarczacie towar ?

W zasadzie nasze płaskie szyby kiominkowe i podstawy kominków są w drodze w ciągu 1-3 dni. Szkło gięte i specjalne zamówienia wymagają trochę więcej czasu, ponieważ chodzi tu o jednorazową produkcję. Czas dostarczenia wynosi tu nie więcej niż 2-3 tygodnie kalendarzowe. Na każdej ofercie znajduje się realny czas zamówienia.


2. Dostarczacie towar za pobraniem czy na rachunek ?

Dostarczamy za zaliczką.


4. Czy można osobiście odebrać towar ?

Bardzo proszę, jednak należy wcześniej zapytać, czy właściwy towar jest natychmiast dostępny.


5. Gdzie są Państwa salony wystawowe ?

Niestety jeszcze nie mamy, ale pracujemy nad tym.

 

Twój Zespół Temprix